heule-cofa-header-01.jpg

COFA nástroj pro zpětné zahloubení

COFA byl vyvinut speciálně pro přední a zadní odjehlování nerovných okrajů otvorů. Hrana otvoru je rovnoměrně odjehlena a zaoblena po celém obvodu.. Koncept nástroje lze použít jak pro měkké, tak i pro těžko obrobitelné materiály. Lze jej přímo aplikovat bez nutnosti přednastavení. Mezi typické aplikace patří odlitky, trubky s příčnými otvory a velké množství obrobků s příčnými otvory v hlavních otvorech. Vyměnitelné odhrotovací nože z karbidu zaručují dlouhou životnost.

Na rozdíl od běžně používaných nástrojů je hrana po sražení ostřiny zaoblena rovnoměrně po celém obvodě.

Na výstupní straně otvoru je možné srazit ostřinu i u velmi hlubokých průchozích otvorů, např. pro průměr 6 mm je možná hloubka otvoru přes 50 mm, u průměru 8 mm je to přes 70 mm. Významnou předností nástrojů Heule je skutečnost, že u hlubokých otvorů lze celou hloubku projet rychloposuvem tam i zpět, aniž by přitom došlo k poškození povrchu otvoru.

Pracovní část nástroje, tzn. nůž, je ze slinutého karbidu opatřeného povlakem. Druh povlaku se volí podle obráběného materiálu. Rovněž podle materiálu obrobku lze měnit i přítlačnou sílu pružiny. Výměna nože nebo přítlačné pružiny je velmi jednoduchá.

Nástrojem COFA lze pracovat od minimálního průměru vyvrtaného otvoru 2 mm, horní hranice je v řádu stovek mm. Nástroj je možné zařadit do jedné z pozic v zásobníku NC, CNC stroje, nebo s ním pracovat na klasickém obráběcím stroji.

heule-cofa-sortiment-05.jpg
Příklady použití:
  • eliptické otvory
  • šikmé otvory
  • otvory u rovných ploch
heule-cofa-sortiment-06.jpg

Nástroj COFA je použitelný i pro slepé otvory. Na výstupní straně otvoru je možné srazit ostřinu i u velmi hlubokých průchozích otvorů, např. pro průměr 6 mm je možná hloubka otvoru přes 50 mm, u průměru 8 mm je to přes 70 mm. Významnou předností nástrojů HEULE je skutečnost, že u hlubokých otvorů lze celou hloubku projet rychloposuvem tam i zpět, aniž by při tom došlo k poškození povrchu otvoru.

Nůž COFA je pružně uložen v těle nástroje (pro COFA C2 až 5M) nebo v držáku nože (pro COFA C6 až C20). Tak může ostří kopírovat nerovnou hranu. Při zajíždění nástroje do otvoru se nůž odvaluje kolem srážené hrany. Výsledkem je zaoblená rovnoměrná hrana.

heule-cofa-funkce-03.jpg

1. Těleso držáku - 2. Pružina (pero) - 3. Držák nože - 4. Nůž (typ C6-C20) - 5. Čelní hrana nože - 6. Zpětná hrana nože

Obsluha je velmi jednoduchá. Nůž nástroje se pohybuje rychlým posuvem až do bodu před horní hranou vyvrtaného otvoru. Horní hrana otvoru je obrobena dopředným posuvem s pracovními otáčkami. Po ukončení odjehlení se nástroj pohybuje rychloposuvem otvorem a bez zastavení otáčení, dokud se nůž na spodní straně obrobku znovu nevyklopí. Přitom nepoškodí povrchy otvorů. Spodní hrana otvoru je nyní odjehlena zpětným posuvem. Po dokončení odjehlení se nástroj rychlým pohybem vysune z otvoru.

heule-cofa-princip-07.jpg
COFA - video
heule-cofa-popis-02.jpg

Nástroje COFA se skládájí ze tří typových skupin: Jsou to COFA C2 a C3 pro malé průměry otvorů, COFA 4M a 5M pro střední rozsah otvorů a nejnověji vyvinuté nástroje nové generace COFA C6, C8, C20 pro větší průměry otvorů.


Koncepce nástroje se liší v závislosti na rozměrech. Zatímco COFA C2/C3 a 4M /5M tvoří nůž a držák celiství nástroj a jsou uchyceny pružným kolíkem v těle nástroje, pro COFA C6, C8 , C20 je nůž samostatně oddělený od držáku nástroje.

Produktová řada se skládá z nástrojů pro použití v průměrech otvorů od 2,0 mm do 26,0 mm. Kromě toho lze pomocí kazet odhrotovat jakoukoli velikost otvoru. Odjehlovací rozsah (radiálně) je maximálně 0,1 až 1,4 mm v závislosti na rozměru vrtání a výběru nože. V rámci řady nástrojů jsou k dispozici verze s průměrem, které pokrývají minimální rozsah průměru vrtání. Podrobnosti viz technická dokumentace.

heule-cofa-sortiment-04.jpg
OvorMax. velikost otřepůSérie nástrojů
Ø 2.0 – Ø 3.1 mm 0.10 mm C2
Ø 3.0 – Ø 4.1 mm 0.15 mm C3
Ø 4.0 – Ø 5.0 mm 0.25 mm COFA 4M
Ø 5.0 – Ø 6.0 mm 0.35 mm COFA 5M
Ø 6.0 – Ø 8.4 mm 0.70 mm C6
od Ø 10.0 mm 0.70 mm C6 Cassette
Ø 8.0 – Ø 12.4 mm 0.90 mm C8
od Ø 14.0 mm 0.90 mm C8 Cassette
Ø 12.0 – 26.0 mm 1.40 mm C12
od Ø 20.0 mm 1.40 mm C12 Cassette

Více informací o nástrojích heule naleznete v katalogu