vlaknove-strojni-kartace-xebec-01.jpg

Vláknové strojní kartáče

Vláknové strojní kartáče Xebec jsou ideálním řešením pro odstranění jemných ostřin a pro dokončení povrchu výrobku. Tyto strojní keramické kartáče jsou vyrobeny z 1000 mikrovláken oxidu hliníku. Špička každého mikrovlákna tohoto odjehlovacího nástroje tvoří řeznou hranu, takže na každém brusném vláknu kartáče je stále 1000 řezných hran. Vláknové strojní kartáče Xebec jsou vhodné pro obráběcí centra a kompletní robotická pracoviště.

Vláknové strojní kartáče o Ø 6,0-100,0 mm jsou dostupné v těchto verzích:


Vláknové strojní kartáče Xebec se vyrábí od Ø 6,0 mm až do Ø 100,0 mm a ve verzi XL od Ø 125 mm až do Ø 200,0 mm. Tyto speciální odjehlovací nástroje jsou určeny na odstranění otřepů po frézování, vrtání, na odstranění stop po frézování až po finální leštění.

Strojní kartáče Xebec nalézají využití především v automobilovém a leteckém průmyslu ale jsou vhodné i pro obráběcí centra, roboty, jednoúčelové stroje a vrtačky.


Kontaktujte naše obchodní oddělení, poradíme Vám s výběrem produktů vhodných pro vaše technologické procesy.

Vláknové strojní kartáče o Ø 125 mm - Ø 200 mm

Kartáče o Ø 125 mm - Ø 200 mm jsou dostupné v těchto verzích:Více informací o odjehovacích nástrojích naleznete v katalogu
  • při příliš velkém úběru nebo tlaku nemusí být dosaženo žádaného nebo očekávaného výsledku; může se to negativně projevit na trvanlivosti nástroje zvýšeným opotřebením nebo vylamováním vláken
  • nejúčinnější obrábění je tehdy, když jsou v doteku s materiálem konce vláken; správná hodnota přesahu vláken je cca 0,5 až 1 mm, maximálně 1,5mm

Pokud nejsou otřepy úplně odstraněny:

  • Zvyšte rychlost otáček o 25%
  • Dodržujte maximální přípustnou hodnotu počtu otáček
  • Snižte rychlost posuvu o 10% až 20%

Jsou otřepy odstraněny a hrany příliš zaoblené nebo chcete prodloužit životnost nástroje:

  • Zvyšte rychlost otáček o 25%
  • Zvyšte rychlost posuvu o 10% až 20%
  • V případě nerovnoměrného opotřebení vláken kartáče, doporučujeme při opracování dílu obojí směr otáčení (např. posuv pravotočivé otáčky, zpětný chod levotočivé).

Nasunovací pouzdro, které tvoří pevný obal vláknitých kartáčů umožňuje nastavení výšky vysunutí kartáčů nástroje . Pomocí flexibility a upravení přítlaku vláknitých kartáčů ovlivníme brusné působení na obrobek v povolených tolerancích. Delší vysunutí kartáčů zvětšuje flexibilitu a přizpůsobivost, a kratšího vysunutí kartáčů se dosahuje tvrdšího působení na obrobek. Při překročení povolených tolerancí vysunutí kartáče z nysouvacího pouzdra může dojít k poškození nástroje.

Pouzdro, které obklopuje vlákna, zajišťuje možnost nastavení vláken. Vyšší vysunutí vláken z pouzdra zvyšuje pružnost a schopnost přizpůsobit se obrobku, zatímco kratší vysunutí vláken ho snižuje. Avšak max. vysunutí by nemělo přesáhnout 20mm pro D100, D60, D40, D25, dále 15mm pro D15, D125, D165, D200 a 10mm pro D6. Práce s větším vysunutím vláken může způsobit poškození kartáče.

Po delším používání se celková délka vláken zmenšuje. Tím se zvyšuje brusná síla, ale snižuje pružnost. Je potřeba regulovat brusnou sílu korekcí délky nebo zmenšením otáček a hloubky třísky.

Kartáče mohou pracovat za sucha i za mokra. Při suchém obrábění by mělo být použito odsávání zařízení.

Příklady aplikací: