odlehlovani-plechovych-dilu-aktuality-01.jpg

Odjehlování plechových dílů pomocí nástrojů Boeck

KWM Weisshaar spoléhá při odjehlování na nástroje Boeck

Výrazné zaoblení hran, dlouhé životnosti, dobrý výsledek s úsporou doby obrábění 50%

Prvky pro interiéry a klimatizaci pro železniční techniku, stropní prvky pro operační sály, vodicí plechy archů a vzduchové systémy pro snášení archů v tiskařských strojích. Specialistou na to, jak z obyčejného plechu vytvořit vysoce komplexní součást, je společnost KWM Karl Weisshaar Ing. GmbH. Při přesném a hospodárném obrábění plechů spoléhá podnik z Mosbachu na moderní, automatizovaný strojový park. Vysoce kvalitní nástroje k odjehlení a zaoblení hran potom získává od výrobce boeck GmbH z Leipheimu.

Společnost KWM Karl Weisshaar Ing. GmbH je odborníkem na obrábění kovů a plechů v rámci celého procesního řetězce, od návrhu přes obrábění plechů, spojování a svařování až po montáž a logistiku, a to vše od jediného dodavatele. Univerzální dodavatel řešení a odpověď na jakýkoliv problém na téma „plech“ je se svým týmem téměř 500 zaměstnanců uznávaným partnerem v řadě oborů, jako je například tiskařský, automobilový a potravinářský průmysl, výroba kolejových vozidel nebo obecně strojírenství včetně techniky pro čisté prostory a medicínské techniky. Společnost každoročně zpracuje více než 5000 tun plechu z oceli, nerezu a hliníku do podoby vysoce komplexních součástí. To, že kromě efektivních procesů má nejvyšší prioritu kvalita, se rozumí samo sebou.

odlehlovani-plechovych-dilu-aktuality-02.jpg

Foto 1.

Partnerství pro efektivnější procesy (zleva): Dipl.-Ing. (FH) Dipl.-Kfm. (FH) Marc Böck, jednatel boeck GmbH, Hans Schuster, mistr laserové techniky a CNC vysekávací techniky u KWM Weisshaar a Jürgen Braun, předák broušení a odjehlování u KWM Weisshaar.

odlehlovani-plechovych-dilu-aktuality-03.jpg

Foto 2.

Uspořádáním lamel ve směru broušení nebo odjehlování dosahuje KWM výraznějšího zaoblení hran než s původně používanými nástroji.


Kvalitní nástroje pro odborníky na plechy

Odjehlování a zaoblování hran patří u společnosti KWM z důvodu vysokých požadavků na výrobu různých součástí k důležitým krokům výrobního řetězce. V jejich rámci jsou laserem vypálené plechy optimálně připraveny k dalšímu zpracování. K tomu používá výrobce z Mosbachu mimo jiné automatický odjehlovací stroj FLADDER GYRO/300. U této techniky broušení rotuje šest brusných vřeten v párech proti sobě a současně vykonává oscilační pohyb po obrobku. „Díky této kombinaci je obrobek kontinuálně a rovnoměrně obráběn z různých pozic, a to téměř bez poškození povrchu. Tím je umožněno čisté odjehlení a zaoblení plechových součástí, ale pouze se správnými nástroji,“ říká Hans Schuster, mistr oddělení laserové techniky a vysekávací CNC techniky u KWM Karl Weisshaar Ing. GmbH. „Nějakou dobu používáme nejen pro náš odjehlovací stroj FLADDER vysoce kvalitní odjehlovací nástroje výrobce boeck Gmbh.“

Inovativní společnost z Leipheimu vedou inženýři Marc a Jochen Böckovi. Bratři se spolu s týmem odborníků naplno věnují vývoji a výrobě nástrojů k odjehlování plechů, od otloukání strusky a předbroušení, přes odjehlení, zaoblení hran a odstranění oxidické vrstvy až po finální úpravu povrchu. „Naše nástroje vyrábíme na strojích, které jsou výsledkem vlastního vývoje, s vysokou mírou automatizace. Díky strukturovaným vysoce výkonným procesům můžeme zaručit nejen nejvyšší jakost, ale také rychle dodat řešení na míru. Téměř všechny objednávky odesíláme ještě tentýž den,“ říká Dipl.-Ing. (FH) Dipl.-Kfm. (FH) Marc Böck, jednatel firmy boeck GmbH.

odlehlovani-plechovych-dilu-aktuality-04.jpg

Foto 3.

I přes vyšší podíl brusné tkaniny jsou odjehlovací válce boeck velmi lehké. Tímto se značně redukuje zatížení ložisek stroje.

odlehlovani-plechovych-dilu-aktuality-05.jpg

Foto 4.

Jednotlivé abrazivní lamely na plátně jsou řezány bezkontaktně laserem. Tím nedochází ke ztrátám zrna v tkanině.


Výrazné zaoblení hran při současném zkrácení doby procesu

Speciálně k využití v odjehlovacích strojích FLADDER (stejně jako u jiných typů strojů) nabízí boeck portfolio nejrůznějších nástrojů. Ve stroji FLADDER používá společnost KWM Weisshaar odjehlovací válce o průměru 400 mm, šířce 250 mm a s upínacím otvorem 200 mm a dosahuje s nimi nejlepších výsledků. Hans Schuster: „Odjehlovací válce dosahují velmi dobrých výsledků - a to při optimálním poměru ceny a výkonu. Jejich pomocí dosahujeme podstatně výraznějšího zaoblení hran než s původně používanými nástroji,“ říká Hans Schuster. Také Jürgen Braun, předák divize broušení a odjehlování u KWM Karl Weisshaar Ing. GmbH, je nadšen: „Dříve jsme museli nechat k dosažení dostatečného zaoblení hran projít plechy naší odjehlovačkou FLADDER čtyřikrát, dnes to stačí už jen dvakrát. Tím ušetříme 50 procent doby na obrábění!“

Co je ale na odjehlovacích válcích tak mimořádného? Jednotlivé brusné lamely na plátně jsou řezány bezkontaktně laserem. Tím nedochází ke ztrátě zrna z brusného plátna tak, jak se stává například při vysekávání. Odjehlovací válce boeck mají velmi vysoký počet osazení abrazivních lamel. Tyto lamely jsou navíc uspořádány ve směru broušení nebo odjehlování a je možné je využívat až na průměr jádra. Výsledkem je dlouhá životnost. Přitom jsou odjehlovací válce i přes vysokou hustotu osazení brusných lamel velmi lehké. „To zjednodušuje manipulaci při výměně nástrojů,“ doplňuje Jürgen Braun. Další známkou kvality je skutečnost, že jsou odjehlovací válce vyráběny z jednoho kusu bez segmentování, a proto jsou velmi odolné. K dosažení vysoké míry plynulého chodu jsou navíc vyváženy s přesností podle G6,3.

Různé varianty pro různé požadavky

V závislosti na spektru zpracovávaných obrobků a požadovaném výsledku může uživatel u společnosti boeck vybírat z různých druhů abrazivních materiálů. Hans Schuster: „Standardní provedení Brown Edition perfektně splňuje naše požadavky.“ Univerzální nástroj je vhodný pro všechny druhy plechů. Můžeme tak obrábět obrobky v závislosti na konkrétní zakázce, aniž bychom museli měnit nástroje.“ Kromě toho nabízí boeck další varianty. Hrany na hliníkových a plastových součástech bylo možné nejlépe zaoblit například nástroji řady „Grey Edition“. Pokud potřebujete vysoký výkon při úběru materiálu nebo výrazné zaoblení hran, měli byste sáhnout po nástrojích řady „Purple Edition“. Všechny varianty jsou dostupné s různou šíří a tvarem lamel, byly vyvinuty firmou boeck. V závislosti na tvaru lamel je dosaženo vyšší přítlačné síly a delší životnosti. Vhodné řešení nabízí firma boeck i pro zaoblování hran v malých výřezech a otvorech nebo v případě, že lamely nemají mít na začátku tak agresivní účinky.

Partnerství pro inovace

Společnost KWM Weisshaar má otevřený přístup k novým technologiím, aby mohla svým zákazníkům nabídnout vždy nejvyšší míru výhod v oblasti úspory času, vysoké kvality i nízkých nákladů. Mezi oběma podniky se tak rozvinulo zcela mimořádné partnerství: „KWM Weisshaar a v neposlední řadě i Hans Schuster a Jürgen Braun mají vždy zájem o nové výrobky. S velmi rozsáhlým a moderním strojovým parkem k broušení a odjehlování je společnost schopna důkladně otestovat naše brusiva dříve, než bude zahájeno jejich používání. Od KWM získáváme během velmi krátké doby konstruktivní zpětnou vazbu,“ říká Marc Böck. Hans Schuster vidí ve firmě boeck také více než jen běžného dodavatele nástrojů. „Ta společnost je především partnerem s inovativním i vývojovými řešeními, která umožní ještě vyšší zefektivnění našich procesů broušení, odjehlování a odstraňování oxidické vrstvy. Proto také rádi otestujeme schopnost každodenního využití inovativních výrobků firmy boeck, se kterými jsme už získali celou řadu pozitivních zkušeností.“